Hosszú Katinka a világ tetején, Cseh László bronzérmes, Sass Katalin bíróként utazhat Rióba

A kazanyi úszó világbajnokság második versenynapján Hosszú Katinka a 200 méteres vegyesúszás fináléjában három századdal megjavítva a szám világcsúcsát ért elsőként célba. A magyar Iron Lady a vasárnapi előfutamát (2:07.30), majd elődöntőjét (2:06.84) is Európa-csúccsal nyerte, a döntőben 2:06.12 perces idővel diadalmaskodott. Hosszú ezzel önmaga negyedik, a magyar úszósport 24. világbajnoki aranyérmét szerezte. Cseh László 50 pillangón harmadik lett.

Hosszú Katinka a világ tetején, Cseh László ezüstérmes, Sass Katalin bíróként utazhat RióbaA nap utolsó döntőjében a magyar lány rajt-cél győzelmet aratott. Mind a négy úszásnemben az élen haladt, és 2,33 másodperccel utasította magamögé a japán Watanabet.

Hosszú ezen a napon délelőtt megjavítva eddigi olimpiai A szintes eredményét a legjobb időt (57.78) úszta 100 m háton, ami egyben országos rekord, de a délutáni középdöntőt kihagyta a későbbi 200m vegyes kedvéért.

A nap másik magyar döntőse, Cseh László is remekül helyt állt 50 m pillangóúszásban. A 29 éves olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok sportoló azt követően, hogy a vasárnapi előfutamban (23.32 mp), majd az elődöntőben (23.06) is országos csúcsot úszott, a hétfői fináléban 23.15 másodperces idővel ért célba. Nem rajtolt a legjobban, de ezúttal is hatalmas tempóban kapaszkodott felfelé, s végül egyszerre nyúlt be harmadikként a célba a lengyel Konrad Czerniakkal. Cseh László pályafutása tízedik világbajnoki érmét szerezte, de ötven méteres számban most először állhatott fel a dobogóra.

A délelőtti előfutamok során két úszónk javított az olimpiai B szintjén. Balogh Gábor 100 m háton 54.65, Sztankovics Anna 100 m mellen 1:09.34 idővel nem jutott tovább a délutáni középdöntőbe. Bernek Péter 200 m gyorson nem tudta megismételni előző napi teljesítményt, s ezen a távon elmaradt az olimpiai A szinttől, amit idén már korábban (1:47.72) Eindhovenben teljesített.

A női 1500 m gyors előfutamában Kapás Boglárka a 6. idővel (16:06.25) jutott a táv keddi fináléjába.

A nap krónikájához tartozik, hogy vizes sportokat összefogó nemzetközi szövetség (FINA) Bürójának kazanyi ülésén magyar szakembereket is jelöltek a riói játékok bírói kereteibe a különféle sportágakban. Gyárfás Tamás alelnök jelezte, a magyar úszók folyamatosan a világ élvonalában vannak, a 2017-es világbajnokság miatt egyébként is kiemelt figyelem irányul a sportágra, azaz mindenképp fontos, hogy ezen a szinten is képviseltesse magát Magyarország. A szavazás ezek után egyhangú volt: a legrutinosabb magyar úszóbíró, Sass Katalin is ott lesz jövőre Rióban. Akárcsak egy később kijelölendő műúszó-pontozó…

A FINA arról is határozott, hogy jövőre Budapesten legyen az óriás-toronyugrók világkupája.

(MOB-MTI, fotó: MTI/Kovács Anikó)