Komoly sérülést szenvedett Bódi

2016. január 19. 11:49

Majdnem biztosnak tűnik, hogy Bódi Bernadett keresztszalag-szakadást szenvedett a Sävehof elleni BL-mérkőzésen. Az Audi ETO tíz játékosa sérült meg az elmúlt alig több mint egy évben. A klub megvizsgáltatja a győri aréna talaját.

Fotó: Kisalföld

Fotó: Kisalföld

Az MR-vizsgálat megerősítette az első diagnózist: Bódi Bernadettnek, az Audi ETO jobbszélsőjének elszakadt az elülső keresztszalag a térdében. Mint azt dr. Balogh Péter csapatorvos elmondta, más „járulékos” sérülé szerencsére nincsen, de így is legalább hat hónapot kell kihagyni a válogatott játékosnak, akit jövő csütörtökön műt meg.

Alaposan rájár a rúd az ETO csapatára, hiszen újabb sérült került fel az amúgy is tekintélyes listára. Jelenleg Tóth Gabriella, Tomori Zsuzsanna, Görbicz Anita és Planéta Szimonetta nem állhat Ambros Martín vezetőedző rendelkezésére – valamennyien kisebb-nagyobb, de inkább nagyobb térdproblémák miatt estek ki –, Kovacsics Anikó pedig az izomrostszakadásból éppen Svédországban tért vissza hosszabb szünet után.

Alig lehet véletlen, hogy egymást érik a súlyos sérülések a csapatnál. Orbán után még a tavalyi szezonban Eduarda Amorim, majd Jelena Grubisic, az idei bajnokságban pedig előbb Tóth Gabriella, majd a decemberi vb-n Tomori Zsuzsanna keresztszalagja szakadt el. Görbicz Anitának ugyancsak a világbajnokságon részlegesen sérült a térdszalagja, majd Kovacsics Anikó szenvedett izomrostszakadást, Planéta Szimonettának a porca sérült, s az elmúlt egy év során volt gondja Kari Aalvik Grimsbőnek is a régebben műtött térdével. Ehhez jön most hozzá Bódi esete. Ennyi sérülést pedig már nemigen lehet a véletlen számlájára írni. Nagy kérdés, mi lehet a szerencsétlenségek oka.

Kelecsényi Ernő, a klub elnöke még tavaly szeptemberben nyilatkozott a Kisalföldnek (Az egyéni képzésen és a megelőzésen van a hangsúly – 2015. szeptember 16.), akkor a következőket mondta: „A felnőttcsapat kapcsán a legfontosabb a prevenció. Nagyon fontos, hogy olyan géppark áll rendelkezésre, beleértve a hidegterápiás készüléket, mely erre lehetőséget is ad. Egy hordozható gép is ott van minden meccsen a csapattal, így már a legapróbb sérülést is el lehet kezdeni azonnal kezelni. Az is újítás, hogy a nyári állapotfelmérés mellett év közben még kétszer megismételjük ezt, így látják a szakemberek, ki mennyire fáradt, leterhelt, így ehhez tudják egyénileg az edzésmunkát beállítani. Ami hosszú távon jelenthet előrelépést, az az utánpótlás megreformálása. Júniusban az elnökség elfogadta azt a koncepciót, hogy egy játékos egy bajnokságban versenyez egy szezonban, viszont egy korosztállyal eltoltuk, azaz a junior az NB I/B felnőtt-, az ifjúsági az NB I junior-, a serdülő A az NB I ifi-, a serdülő B pedig az országos serdülőbajnokságot játssza. Ami még lényeges, hogy a hangsúly nem az eredményeken van, hanem az egyéni képzésen. A fiatal játékosok fejlődését is többször ellenőrzik az edzők. Olyan játékos nem léphet feljebb, aki nem éri el az előírt fejlődési szintet. Bízunk benne, hogy ezeknek a döntéseknek rövid és hosszú távon is meglesz az eredménye.”

Nos, rövid távon kijelenthető, ennek még nincs eredménye. Dr. Balogh Péter ugyanakkor elmondta: a felnőttcsapatnál ez nem is volt várható.

„Ezek a játékosok már végigmentek azon a folyamaton, amelyen most változtattunk, az ő korábbi terheltségüket nem lehet meg nem történtté tenni. Hozzáteszem ugyanakkor, hogy korábban az utánpótlásban is gyakoribb volt a térdsérülés, most viszont ez nem jellemző. Hogy tényleg látható jele legyen a megelőzési folyamatoknak, ahhoz három-öt év kell” – fogalmazott a csapatorvos.

Ez persze aligha vigasz most azoknak a játékosoknak, akik épp sérültek, illetve a klubnak, hogy nem számíthat kulcsemberei egy részérre.

Az biztos, hogy most jobban górcső alá veszik az aréna talaját, illetve az edzésmunkát is. Azóta szaporodtak meg ugyanis a súlyos sérülések, amióta az új arénában edz és játszik a csapat. Ugyanilyen műanyag borítás volt egyébként a Magvassy- és az egyetemi csarnokban is, igaz, ott a parkettára tették rá. Független szakértővel szeretné megvizsgáltatni az Audi-ETO, valóban jelenthet-e gondot a parketta hiánya, illetve olyan létesítményeket is felkeresnek, ahol a sportpadlót ugyanígy alakították ki. Megnézik, ott milyen terhelést kapnak a játékosok és ezzel együtt milyen a sérülési ráta.

Ahogyan Balogh Péter fogalmazott: „Előfordulhat, hogy ez a talaj a nagy terheléssel együtt vezet a játékosok sérüléséhez, de nincs kizárva, hogy a kisebb leterheltség mellett sem lenne jobb a helyzet, legfeljebb később jönnének elő a bajok…”

Forrás: www.kisalfold.hu

Forrás: www.handball.hu – RSS

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .