Elhunyt Polyák József karate mester

83 éves korában elhunyt Polyák József testőr, aki több harcművészetben is elérte a legmagasabb fokozatot – tudatta a Magyar Karate Szakszövetséggel a család. Polyák József elsőként mutatta be több harcművészet és a kaszkadőrség alapjait Magyarországon, és több ismert színész ismerhette meg általa a küzdősportokat.

Polyák József 1938-ban született Felsőszentivánon. Tizennégy évesen került Budapestre, ahol épületszobrásznak tanult. Fiatalon került kapcsolatba a cselgánccsal és vívással. Az 1956-os forradalom után nekiindult a világnak, a Jugoszláviában és Olaszországban töltött hónapok után jutott Ausztráliába, ahol Mészáros Andor szobrászművész mellett tanult és tanított. Ausztráliai évei alatt ismerte meg a harci művészeteket, amelynek mesteri szintű tanulmányozását Japánban folytatta. Harcművészeti tapasztalatai megnyitották számára az utat a testőr munkák irányába is. Ekkor már anyanyelve mellett folyékonyan beszélt szerbül, oroszul, olaszul, angolul és japánul.

Miután bejárta a világot, 1967-ben hazatért Magyarországra. A filmgyárban vállalt munkát, a díszlet szobrászat mellett kaszkadőrként dolgozott. Nem sokkal később megalapította az első szervezett magyar kaszkadőr csoportot, ekkor ismerte meg későbbi feleségét Polyákné Salacz Máriát, akivel három gyermeket neveltek fel. Ebben a korszakban dublőre volt gyakorlatilag minden magyar akciófilm hősnek. A Gyula vitéz télen-nyáron című produkcióban debütált, többek között Koncz Gáborral is együtt dolgozott. Ahogyan egy korabeli filmes újság írta: “Ha nem lenne Polyák József, nem tudnánk történelmi filmeket forgatni.” Az őt körülvevő művészek munkatársból tanítvánnyá, barátokká váltak. Művészek végeláthatatlan névsorát nevezhette közeli barátjának Latinovits Zoltántól Máté Péteren át Hofi Gézáig.

Polyák József 1967-ben tartott bemutatót a Testnevelési Főiskolán. Rendületlenül dolgozott a keleti harcművészetek oktatásán és népszerűsítésén, számos stílusban szerzett mesterfokozatot. Munkásságával jelentős szerepet töltött be a harci művészetek magyarországi népszerűsítésében és megalakításában.

1994-ben egyik alapító tagja volt a Nemzetközi Testőr és Biztonsági Szolgálatok Szövetségének. Speciális feladatokat ellátó rendvédelmi szerveknél volt kiképző, egyebek mellett a köztársasági őrezrednél és más kommandós egységeknél. Személyi testőre volt többek között II. János Pál Pápának, több hazai állami vezető mellett nemzetközi hírességek – például Aristotle Onassis, Liz Taylor, Richard Burton, La Toya Jackson, Amanda Lear, Hans-Dietrich Genscher és Habsburg Ottó – is szívesen kérték fel testőrüknek.

2003-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést. 2014-ben Eszterházy Miksa-díjat érdemelt ki. Ezeken kívül számos hazai és nemzetközi elismerésben részesült a harci művészetek területén és a testőrködés során végzett kiemelkedő tevékenységéért.

Forrás: http://.sportbanyaszat.reblog.hu – RSS

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .